Powrót


Oświatlenie

W celu podniesienia walorów użytkowych i estetycznych basenów należy je odpowiednio doświetlić. Rodzaj i charakter oświetlenia dobierany jest indywidualnie do potrzeb.

Firma AQUA TECH posiada w swojej ofercie różne rodzaje oświetlenia z przeznaczeniem do basenów, jak również do wanien typu SPA. Moce lamp są różne i wahają się od 50 - 300W przy napięciu 12V jedna. Dzieki systemowi odpowiednich kloszy można dobierać kolor oświetlenia.

Zakłada się, że aby osiągnąć efekt dobrego doświetlenia basenu należy kierować się zasadą, że na 1m2 powierzchni lustra wody w basenie lub wannie SPA przyjmujemy 10-15W mocy źródła.

Przykład.
Basen 6x12m posiada lustro o powierzchni 72m2
Ilość potrzebnej do zainstalowania mocy oświetlenia
powierzchnia lustra wody w basenie_x potrzebna moc ( W ) = 72 x 10-15 W = 720-1080 W

Lampy basenowe powinny być rozmieszczane w symetrycznych odcinkach starając się rozmieścić je w taki sposób, aby źródła światła nie olśniewały osób przebywających w pobliżu basenu. Najlepiej oświetlenie kierować na przeciwległe ściany. Odległość lampy od oświetlanej ściany nie powinna przekraczać 7m. Odbite w ten sposób światło rozproszy się w wodzie doświetlając wszystkie miejsca w basenie.

Nowością jest wprowadzony do sprzedaży system z wykorzystaniem światłowodów. System ten składa się z generatora różnokolorowego światła, specjalnych profili, wiązek światłowodów oraz w przypadku potrzeby punktowego oświetlenia specjalnych lamp. Nowatorski rozwiązanie pozwala zmieniać dowolnie natężenie i kolor światła dowolnie według potrzeb użytkownika. Generator posiada sterowanie umożliwiające przełaczanie funkcji za pomocą pilota.

 
     
   Wykonanie: © 2004 Jacek Kraska